OBSÁHLÝ ROZHOVOR: Manažer a trenér GTK LoL David Nardelli.

Rozhovor s Davidem Nardellim

Přinášíme velice zajímavé informace ohledně LoL sekce v naší organizaci. O jeho vývoji , momentálním nastavení, budoucnu a mnoho dalších.

 

 

Začneme odlehčenou otázkou, Jak se máš?

Mám se dobře, neboť jsme včera odstartovali ligu výhrou, což bylo velmi důležité pro začátek, aby to dostalo pohodu do týmu.

Vrátíme-li se do minulého roku, kdy vůbec vznikala u nás v GTK – LoL sekce. Jak se v tobě urodila myšlenka, že by se v naší organizaci vytvořila?

Sám jsem tuto hru hrával od malička, snad od 3. sezóny. Dovolím si říct, že mi to šlo, protože jsem hrával nějaké turnaje a úspěšně jsme je s kamarády početně vyhrávali. Jenomže postupně s dalšími mými povinnostmi nebyl už takový čas, abych to mohl tolik hrát a na chvíli jsem tuto hru musel úplně vypustit z hlavy. Občas jsem se k tomu během let vracel, kdy mě kamarádi nalákali na to, že bude sranda, ale naplno jsem se k tomu vrátil minulý rok, kdy jsem vstoupil do organizace GTK, která do té doby rostla pouze pořádáním větších offline turnajů FIFA a NHL. Uvažoval jsem o tom, čím naší organizaci můžeme rozšířit i v rámci online hraní a logicky mně napadlo LoL, neboť je to divácky velmi atraktivní hra. Můžu říct, že mně to velmi baví a s potěšení sleduji růst LoL sekce.

Pokud zůstaneme ještě u začátcích, tak je nutné zmínit náš první „Boom“, což byla výhra v komunitním fanouškovském turnaji Fnatic, která byla komentována světovým komentátorem a ve finále i topařem Fnaticů Bwipem. Zvláštností na tom je, že tým byl poskládaný teprve týden a zažil neobvyklý úspěch. Jak jsi poskládal tým?

(úsměv) Je to tak. Tým jsem poskládal úplně naslepo. Napsal jsem na facebookovou skupinu LoL, že v rámci GTK, že hledáme tým. Ozvalo se asi 13-15 hráčů, z nichž byli poskládané už dva týmy. Rozhodli jsem se tedy pro zápas mezi těmito týmy, z nichž jeden tým dominoval. Takže jsme si vybrali vítězný tým, aby nás reprezentoval. Samotný ten tým hledal nějakou organizaci, pod kterou by mohl hrát, takže to parádně zapadlo. Do zmíněného turnaje jsme se přihlásili v rámci přípravy, neboť jsme ještě nevěděli, co od toho všeho máme čekat. Překvapivě jsme se probojovali až do finále, které jsme prohráli, jenomže za naše soupeře hráli profesionální hráči, což nepovolovala pravidla turnaje a byli zpětně diskvalifikováni. Vítězství v ten moment připadlo k nám. Kluci za to dostali „custom“ dresy od Fnatic a my ostatní z GTK měli dobrý pocit, že je to pro nás dobrý začátek. Sami jsme ani nevěděli, jak naložit s tím to úspěchem, ani jsme neměli Twitter, který je pro LoL docela důležitá položka. Díky tomu jsme zjistili, že by bylo dobré si ho založit.

Během komentování finále nás dokonce nazvali jako „Gaming Team Cowboys“, což bylo docela vtipné, ale nesprávné.

Bylo to bohužel zapříčiněno tím, že když jste si tehdy zadali do Google překladatele z češtiny do angličtiny „Kravaře“, přeložilo to na „Cowboys“ a došlo tak k omylu.

GTK Fnatic

Přejdeme-li více do nynější doby, tak se tě ptám, vzhledem k vývoji a mnoha změnám během prvního roku, které v týmu proběhli, nebylo by lepší mít už ustálený kádr?

Určitě. Momentálně chceme, aby ten tým zůstal ustálený na co nejdelší dobu, minimálně v průběhu ligy. Avšak už máme pod svým dohledem i mladší hráče, ve kterých vidíme velký potenciál pro to, aby nás mohli v budoucnu reprezentovat. Každopádně, není jednoduché udržet pohromadě celý tým dlouhodobě, protože některé hráče přestane hra bavit, někteří toho mají hodně do školy, další dostanou nabídku do lepšího týmu, ale tak to chodí běžně všude. Avšak jeden hráč je s námi od samého začátku, a to naše ADC Lukáš „Esko“ Endl. Z celkového pohledu za ten rok jsme se hodně posunuli. Už víme, jak správně trénovat, jaké jsou reálné ambice a cíle, jak udržovat dobrou atmosféru v týmu, oproti minulému roku je to hodně znát. Pořád se chceme posouvat, aby organizace byla lepší, ale také aby hráči se u nás rozvíjeli, byli spokojeni a získávali zkušenosti.

Od nás se i dva hráči dostali do týmu hrající Masters ligu. O které hráče jde?

Ano, je to tak. Chvilinku byl s námi Alex „Sacrifice“ Zach, hrající v Esubě junglera. A další kdo se prosadil v Masters lize je topliner Mikuláš „MikePerewait“ Rázga, hrající v Eclot.

Znamená to, že máme dobře vytvořený skauting?

(úsměv) Takhle bych to asi nenazval, protože Alex s námi byl chvíli a na jeho vývoji si myslím, že jsme neměli žádný vliv. Avšak u Mika si myslím, že jsme mohli hrát důležitou roli v jeho rozpuku, neboť loni hrál s námi ligu, a je dost možné, že svými výkony u nás si řekl o přestup do lepší organizace. Poukazuje to i na naše uvažování v GTK, že kdyby přišla našemu hráči nabídka z lepší organizace, tak nebudeme hráči bránit.

Popis není dostupný.

Dokázal bys charakterizovat jednou větou každého z našich hráčů v týmu?

Bude to těžké jednou větou na každého odpovědět, ale pokusím se.

top – Martin „Trungi“ Trungel je velmi mladý talentovaný kluk, který je velmi cílevědomý

jungler – Marian „Majoss“ Šťastný, těžké charakterizovat, protože sám by to nevěděl ani on (úsměv), ale myslím si, že v něm nejvíc promlouvá týmovost, týmová povaha

midař – Václav „vasekfel“ Felcman, u Vaška bych rovnou mohl říct jedno slovo „perfektcionalista“, protože ten dokáže každý replay rozebírat hodinu, dokud se všichni neshodneme, jak se to mělo zahrát + zdokonaluje si každou postavu, aby ji uměl co nejlépe

bot – Lukáš „Esko“ Endl, to je člověk, který chce pouze vyhrávat a na ničem mu nezáleží

support – Jan „Žaki“ Žák, Žaki je náš mozek týmu, ten rozhoduje kam se v určitém momentu zápasu půjde a za ním ten tým jde

Můžeš nám něco říct k prvnímu kolu, který jsme vyhráli v napínavém zápase?

Zápas byl poměrně napínavý, avšak my jsme podle plánu vedli na těch pozicích, kde jsme v tu chvíli potřebovali, a postupně díky tomu jsme dokázali více kontrolovat hru. Chybičky tam přesto nějaké byly, ale nemůžu říct, že bych nebyl s herní projevem spokojený.

Zmínil jsi, že k zápasu máte určitý plán, což mně přivádí k otázce jak se na zápas připravujete?

Na každý zápas se připravujeme zvlášť, během týdne se snažíme scrimmovat 3-4 týdně. Učíme se, ať je to třeba nová meta, tak se snažíme scrimmovat nové championy, u kterých víme, že v dalším patchi budou silnější. Máme danou taktiku, kterou se chceme v lize prezentovat, u níž se ji snažíme pořád zdokonalovat, aby pasovala co nejlépe na typy hráčů, které máme a v čem jsou nejlepší. Co se týče mně osobně, tak se ještě snažíme s trenérským týmem dívat na soupeřovy minulé zápasy, poznat z toho jakým stylem hraje a co by mohlo na ně platit.

Popis není dostupný.

Jaký tým je pro tebe favorit Hitpoint Challengers?

Za favorita jsem považoval Vikingerkrig Academy, vzhledem k zázemí, které si vylepšili, že jejich hlavní tým je v Masters, a také tam došlo k obměně hráčů k lepšímu. Jenomže v prvním kole prohráli, takže sám teď nedokážu někoho s určitostí favorizovat, i když si myslím, že oni budou pořád mírnějšími favority. Bylo však teprve první kolo, ještě se uvidí.

Tvoje ambice s GTK LoL?

Mám osobní ambici nás dostat do Hitpoint Masters, kde bych nechtěl hrát žádnou vedlejší roli. Kdyby se nám dokázalo prorazit do Masters, tak tam budu chtít hrát důstojnou roli a prát se o nejlepší umístění, ale to je tak dlouhá cesta k tomu cíli, že není vhodné se o tom ještě bavit. Co se však týče ambic v krátkodobém sledu, tak bych byl rád, kdybychom se dostali do finále Challengers.

S budováním GTK LoL značky ti pomáhá spoluzakladatel GTK Kuba Dombek, jak si hodnotíš Vaši spolupráci?

Kuba je pro mě takový konzultant, který mi vypomáhá tím, že mi říká své názory, pomáhá s vytvářením příspěvků apod. Jeho názor mně vždy zajímá, protože LoL rozumí a hraje ho také řadu let.

Rád bych ti položil i pár osobních otázek mimo GTK, začnu tím, že jsi býval velmi talentovaný hokejový hráč, který hrával nejvyšší mládežnické soutěže, ale vinou zranění se tvůj růst pozastavil. Stále si přesto zůstal věrný hokeji a hrál za týmy HK Krnov, TJ Horní Benešov nebo během vysokoškolského studia jsi se dostal do univerzitního týmu BO Ostrava! Plánuješ pokračovat v hokejové kariéře?

Momentálně mně čeká operace ramene a po ní se uvidí, jestli budu moct pokračovat, takže je to ještě otevřené. Samozřejmě, všechen ten průběh zabrzdila i epidemiologická situace v zemi, neboť se mimo profesionální ligy v Česku nehraje. Jak už jsem ale zmiňoval, zdraví mi to neumožňuje a uvidím až po operaci.

Popis není dostupný.

V posledních měsících rozjíždíš se svým kamarádem Ondrou Kosinou vlastní byznys Narkos Wallets. O čem Váš podnik je?

Je to projekt ohledně prodeje peněženek v rámci E-shopu. Rozjeli jsme webovky https://www.narkoswallets.cz/, které jsou již plně funkční, ale chybí nám tam nahrát poslední druhy peněženek, aby to bylo kompletní. Nicméně se jedná o záležitost, kterou se snažím dělat naplno jako LoL. S Kosičem(Ondra Kosina) nás to baví, známe více než 15 let, víme co od sebe očekávat a rozhodli jsme se e-shop pojmout svěžím a elegantním stylem.

Vypadá to, že máš plno práce a to mě přivádí k otázce, jestli tě rodina a přítelkyně podporuje, neboť na ně logicky musíš mít o něco míň času?

Přítelkyně se mně snaží podporovat na maximum, i když ta práce nám ubírá více času, které bychom mohli strávit spolu a vím, že ji to občas mrzí, ale chápe to a za to ji velmi děkuji. Rodina o mých aktivitách ví taky, ale ta mně celý život směruje k tomu, abych dělal to co mně baví, že mně budou podporovat při čemkoliv.

Na závěr mám poslední otázku a to se lehce vrátíme k LoL. Do Hitpoint Challengers se jako hráč na postu ADC v týmu Stopwatch eSports dostal náš dlouholetý kamarád Roman „Romča“ Laci, který si tím splnil svůj hráčský sen dostat do ligy. Jak bys hodnotil jeho výkon v prvním kole?

Bedlivě jsem ho sledoval, ale celkově i tým Stopwatch, protože jsou mi sympatičtí a to hlavně z toho důvodu, že mají podobný začátek jako GTK v minulém roce. Přišli s neznámým týmem, probojovali se do ligy s neznámými hráči a já jim držím palce. Co se týče Romana, tak jsem rád, že si splnil svůj sen. V prvním kole byla u něj znát nervozita, každopádně si myslím, že Romča patří do ligy právem a má na to se ještě ukázat.